mercredi 24 avril 2024

"23,5 NiSAN "....


HRANT DINK'in 23 Nisan 1996'da Agos gazetesinde çıkan
"23,5 NiSAN " başlıklı yazısı
****
Sancılı on yıllardan çıkmış ulusun tarihinde çok önemli bir akgündür 23 Nisan. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" düsturunun meclis salonuna perçinlendiği gündür. Ve böyle bir günün "yaşam" denilen çocuğa ve geleceğe akıtılan mirasıdır. Türk Ulusu'nun belki de en akıllıca yaptığı öngörünün tarihidir. "Gelecek" ve " çocuk " ne de güzel buluşturulmuştur öyle. Ve de ne ustaca bir değerlendirmedir yıllar sonra 23 Nisan'ı sadece Türkiye ile sınırlı tutmayıp bütün dünyanın çocuklarıyla paylaşma düşüncesi. Türk çocuklarına da dünya çocuklarına da kutlu olsun.
Yeryüzünün dört bir yanına "savrulmuş" Ermeni Ulusu'nun tarihinde çok önemli bir karagündür 24 Nisan. Üç-beş Ermeni yan yana gelmeye görsünler. Alırlar ellerine pankartları dökülürler sokaklara hemen. Nedir bütün bunların sebebi, niçin yollara düşer bu insanlar 24 Nisan'da? Tarih, 24 Nisan 1915'in şafak vakti. Özellikle İstanbul 'daki Ermeni aydınları, yazarlar, sanatçılar, öğretmenler, avukatlar, doktorlar, mebuslar teker teker alınırlar evlerinden. Götürülürler... ve bir daha da geri dönmezler. İşte, birkaç gün sonra bütün Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde gerçekleştirilen "Tarihsel Ermeni Dramı"nın başlangıcıdır bu tarih.
Kim nasıl anlayabilir bunu bilemiyorum, ama hem Ermeni olmak, hem Türkiyeli; hem 23 Nisan'ı yaşamak bütün coşkusuyla ve ertesi günün bir parçası olmak bütün hüznüyle. Kaç insan bu ikilemi yaşıyordur şu yeryüzünde? Ne anlaması kolay ne de anlatması.
Dilerim kimse de yaşamasın bu ikilemi bir daha. 23 Nisan nasıl daha bir coşkuyla yaşanır? 24 Nisan nasıl hafızalardan sildirilir? Bütün bunlar çözümsüz sorular değil aslında. 23 Nisan bütün çocukların olacaksa eğer ben derim Ermenistanlı çocukların da olsun bir biçimiyle. Çağırın onları da bu kutlamalara. Barıştırın çocukları birbirleriyle, tanıştırın. Sadece 23 Nisan da olmasın 24 Nisan'ı da katın içine. Daha da uzasın o günler, bütün nisanı katın, bütün baharı katın. Hadi siz beceremiyorsunuz diyelim, varolan kinler engel buna. Bırakın bari dünyayı çocuklara, onlar bu işi halleder, yeter ki engel olmayın siz.
Bir başka severim 23 Nisan'ları. Hem, bizim de hanımla evlendiğimiz gündür aynı zamanda. Gerdeğe girişimiz de 23 Nisan'ı 24 Nisan'a bağlayan geceye rastlar. İlk çocuğumuza can verdiğimiz andır o.
Ne 23 ne de 24 Nisan. 23,5 Nisan'dır belki de o an.
HRANT DINK

 

lundi 22 avril 2024

23 Nisan Çocuk Bayramı..


Ürkek bir serçe gibi eğme başını
Kaldır başını ve dimdik dur
Bu senin değil, ülkemin ayıbı
Hırpalanmış yerlerinden öperim çocuk.
Nazım Hikmet Ran
.....
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Journée de la souveraineté nationale et des enfants 2023 (Turquie)

 

dimanche 21 avril 2024

"Yerli ve Milli "..


 

#Lenin154YasindaHappy B.Day LENINE !..


LENIN ( Ле́нин ) 151YASINDA...154 ANS .
Proletaryanın Büyük Öğretmeni V.İ.Lenin
Dogum günü kutlu olsun !..( 22 Nisan 1870 )
Saygiyla,sevgiyle,özlemle...
¨¨¨¨
“Devlet var oldukça özgürlük yoktur, özgürlük var olunca
devlet olmayacaktır”
......
Tant que l'Etat existe, il n'y aura pas de liberté ; quand régnera la liberté, il n'y aura plus d'Etat.


"Lenin, diyorum da, Vıladimir İliç
içimde bir rahatlık
bir güven:
kendime, insanlara, toprağa
bir uçsuz bucaksız sevinç
Lenin, diyorum da Vıladimir İliç
kızıl bir gül açıyor
elmalar saçılıyor
çocuklar
ak, kara, sarı
güle oynaşa topluyor elmaları "
NAZIM Hikmet


 

Earth day...

Dünya günü..