mercredi 26 octobre 2022

SEMiH BALCIOGLU

Ölümünün 16. yildönümünde
Usta çizer Semih Balcioglu anisina saygiyla..
( 1928, - 27 Ekim 2006 )
...
SEMİH BALCIOĞLU NEDEN BÜYÜK BİR USTAYDI?
Yıl 1994 veya 95, Semih Balcıoğlu ile Belçika'da sergi açtığında tanışmıştık. Salona girdiğimizde, onu farklı yapısı ile hemen farketmiştik. O da bizi...( ben ve kardesim vardık.) Sıcak bir sohbetten sonra İstanbul'a döndüğünde, benim üzerimde büyük etki yapmıştı. O hızla amatörlüğüme bakmadan, " KARDAS " adinda, iki dilden (Fransizca-Türkçe )mizah dergisi çıkarmaya karar vermiştim. Semih Balcıoğlu ile böylece yazışmalarımız başlamıştı.
Her ay yeni sayıdan kendisine postalıyor, O da çalıştığı gazete ve dergilerde benim küçük çapta yaptığım dergimin reklamını yapıyordu. Bu ise hevesli bir çizer için bulunamayacak bir şanstı. Semih Balcıoğlu usta'nın, çizerin küçük büyük diye ayırım yapmadan destek ve öğüt vermesi onun ne kadar büyük bir sanatçı olduğunun kanıtıdır.
Hatta tam 13 sayı sonra dergimin baskısına son verdiğimde bile bana mektuplarıyla destek çıkarak, moral bile veriyordu. Şunu demişti son mektubunda " İsmail üzülme, sen simdilik büyük bir adım attın, unutma yol uzun bu da gelir geçer.
Gençsin üstesinden gelirsin " deyip, kendisinin bir anısından da örnek vererek bana teselli oldu. İlhan Selçuk'la beraber bir dergi çıkarırlarken tam o sırada da askere gitme nedeninden dolayı, çıkardıkları dergiyi bıraktıklarını anlatıyordu.
Ve bakın Semih Balcıoğlu'nun kendi ağzından dinleyelim mizahın tanımını ; "Bir mizah dergisinin ne zor kosullar altında çıktığını çok iyi bilenlerden biriyim.
Haber, sutin, alife dergisi olsa, tüm haberler size çalışır. Ama burada öyle değil tabii. Olayı siz yaratacaksınız. Çizginiz ve yazınızla." Ve devam ediyor " Mizah dünyanın en zor işlerinden biri, bunu ben söylemiyorum, tüm dünya söylüyor. Hele bu bir mizah dergisi ise size sapka çıkartılır" diyerek bizlere dünyanın en büyük moralini vermiş oldu.
Anisina saygiyla..
Ismail Kizil Doğan


" KARDAS " iki dilden aylik mizah dergisi,( Fransizca-Türkçe )
1995 yilinda Bruxelles'de Ismail Dogan tarafindan yayinlanan dergi 13 sayi sonra yayinina son verdi...
Semih Balcioglu ustamiz ise dergime destegini basindan sonuna kadar sürdürdü .

Semih Balcioglu ustanin el yazisi ile ...
Ustamiz Semih Balcioglu ile " KARDAS" dergisi konusunda destek amaçli yazismalarimiz benim için bir ayricalikti..
Ekonomik Kriz

"la crise économique"...
- " je ne vois pas de crise moi !"...

 

lundi 24 octobre 2022

Ekim Devriminin 105.yildönümü

Çarlık rejimine son verildi,
dünyanın ilk sosyalist yönetimi kuruldu.
.....
105e anniversaire de la révolution d'Octobre
"Dalle Rivoluzioni esposizione "
EkimDevrimi105Yasında