mardi 24 janvier 2012

UMORISTI A MAROSTICA 2012 ...SPECIAL
International Graphic Humour Exhibition
UMORISTI A MAROSTICA
(1969-2012) :: 44th edition
Artistic direction: Gióx e Maurizio Minoggio

Theme: TRAVELS
Deadline: January 25, 2012 > last day for participating in !
Prizes: International Grand Prix Scacchiera

info ;

EXPO...SERGI....EXHIBITION !...( TURKEY )

TÜRK, YUNAN KOMŞULUĞU KARİKATÜR SERGİSİ
20 OCAK’TA SİNOP’DA AÇILDI


haber için ; www.oburmizah.com

" GENOCIDE "...

CARTOON CONTEST BELGIUM....Belçika Aktif Dernekler Federasyonu- Fedactio Türklerin Belçika’ya gelişinin 50. Yılı kutlamaları çerçevesinde 3 yıl sürecek olan 50 adet faaliyet gerçekleştireceğini açıkladı. Bu faaliyetlerin ilki ise birlikte yaşama kültürü, kültürel çeşitlilik ve çoğulculuk, empati, diyalog, hoşgörü ve dostluk temalarını işleyen bir karikatür yarışması. Yarışmaya katılımın 13 Şubat'a kadar sürdüğü bildirilirken, 18 Şubat'ta yarışmaya katılan eserler arasından seçilen 50 karikatürle de bir sergi düzenlenecek.
Yarışmaya her yaştan, gruptan ve milliyetten kişinin katılabileceği bildirilirken, yarışmada ilk 3 dereceye girenlere de para ödülleri verilecek. 50. Yıl Karikatür Yarışması'nda ilk 50'ye girecek olanların eserleri de 18 Şubat günü Fedactio sergi salonunda verilecek bir resepsiyonla sergilenecek. Yarışmada ilk üçe girenlere de aynı gün ödülleri takdim edilecek. 50. Yıl Karikatür Yarışması'na katılmak istenler http://cartoon.1964-2014.be web sitesinden online kayıt olabileceği bildirilirken posta yolu ile de başvuru yapabilecekler. Katılımcılar karikatürü ile birlikte özgeçmişini Rue des Palais 27, 1030 Bruxelles adresine gönderebilecekler. Ayrıca 02 212 19 00 nolu telefondan ya da info@fedactio.be mail adresinden yazarak da yarışma hakkında bilgi alabilecekler.

Fedactio yönetimi konu hakkında yaptığı yaptığı açıklamada : “Türk toplumu Beiçika’ya 50 yıl önce gelmiş, Belçika’ya gösterdiği uyumla birlikte her alanda katma değerler oluşturmuştur. Göçün 50.yılı vesile edilerek her kitleye hitap eden bu karikatür yarışması ile birlikte yaşamanın zorluklarının yanında değerlendirilebilirse nasıl bir fırsata dönüşeceğinin gösterilmesi, farklılıkların bir zenginlik olduğunun anlatılması, toplumsal kaynaşmanın nasıl bir sinerji oluşturacağının gösterilmesi amaçlanmaktadır ve yarışma da buna göre seçilip dizayn edilmiştir “ dedi.

Yarışmanın jüri üyeleri arasında hem Türkiye’den hem Belçika’dan çok önemli gazetelerde, dergilerde, derneklerde çizen Rudy Gheysens, Kurt ‘Klier’ Valkeneers, Jan de Graeve, Ronald Vanoystaeyen, Pierre Kroll, Jacques Sondron, Latif Demirci , Haslet Soyöz, İsmail Dogan gibi karikatüristlerin yer aldığı bildirildi.
CARTOON CONTEST BELGIUM -KARIKATÜR YARISMASI ( BELGIUM )
GÖC- MIGRATION 50YIL / 50 ANS / 50 JAAR
KARIKATÜR YARISMASI / CARTOON CONTEST ...
Tema: Türkler’in Belçika’ya gelişinin 50. Yılı çerçevesinde birlikte yaşama kültürü,kültürel çeşitlilik ve çoğulculuk, empati, diyalog,hoşgörü ve dostluk.

Birincilik ödülü 1000 €
İkincilik ödülü 750 €
Üçüncülük ödülü 500 €

JURY :
Rudy Gheysens (European Cartoon Center)
Kurt ‘Klier’ Valkeneers (Het Belang van Limburg)
Ronald Vanoystaeyen (International Humour in Art)
Pierre Kroll (Le Soir)
Jacques Sondron (Le journal du mardi)
Jan de Graeve (European Cartoon Center)
Latif Demirci (Milliyet)
Haslet Soyöz (Hürriyet)
Ismail Dogan (Coin d’art)
Katilim için
http://cartoon.1964-2014.be/#juri