lundi 15 février 2010

BELCIKA HABERLERI !..NEWS !..NOUVELLES !..

BRÜKSEL HÜKÜMETĺ BAŞKANI CHARLES PICQUE( SOSYALIST PARTISI ) :" BĺR GÜN BRÜKSEL DE YAŞAYAN NÜFUSUN ҪOĞUNLUĞUNU MÜSLÜMANLAR OLUŞTURACAK !.."
LE MINISTRE-PRESIDENT DE LA REGION BRUXELLOISE

CHARLES PICQUE :
" LES MUSULMANS UN JOUR MAJORITAIRES A BRUXELLES.. "
( JOURNAL CAPITALE )

CHARLES PICQUE BUGÜNKÜ « LA CAPITALE« GAZETESĺNE VERDĺĞĺ DEMECĺNDE, BURKA’YA DA DEĞĺNEREK, YASAKLANMASINDAN YANA OLDUĞUNU VE BELҪĺKA TĺPĺ BĺR ĺSLAM ARZULADIĞINI SÖYLEDĺ !..
PICQUE : " LA BURQA DOIT ETRE SANCTIONNE "..
" AIDER CEUX QUI SE TOURNENT VERS UN ISLAM A LA BELGE !.. "

SARKOZY ET PICQUE MÊME COMBAT !...

dimanche 14 février 2010

FAYMONVILLE KARNAVALI !..


Belçika’nın Valon Bölgesi’nde bulunan ve Türk köyü olarak nitelendirilen Faymonville'nin geleneksel karnavalında geçit töreni bu yıl 15 Şubat Pazartesi günü gerçekleştirilecek. Faymonville sakinleri her yıl olduğu gibi bu yıl da karnavala, mehter takımı ve at üstünde Türk bayrağı taşıyan erkelerle katılacaklar. Aynı gün akşam ise "Les Sociétés Réunies" salonunda karnaval balosu yapılacak. 14 Şubat’ta maskeli balo ile başlayacak olan karnaval, 16 Şubat Salı günü de devam ediyor.Hiçbir zaman Türk olarak kimsenin bulunmadığı Belçika'daki Faymonville köyü bu yıl da geleneksel Türk Karnavalını kutlayacak. 16 ve 17 yy larda Haçlı seferlerine katılmayarak Türklere karşı savaşmayan köy bu yüzden Türk olarak adlandırılıyor.Ayrıca 2 dünya savaşında Nazi ordularının Türk bayrağı olan yerlere dokunmadıkları da rivayet ediliyor.Türk bayrağını simge olarak sahiplenen, ''Turkenblut'' (Türk kanı) adında likör üretilen,
gençlerinin derneklerine ''Genç Birleşmiş Türkler'' adını verdiği, Atatürk' e saygı duyan ve ay-yıldızlı formasıyla ''Turkania'' isimli bir futbol takımına sahip olan köyün şu an kütüphane olarak kullanılan eski belediye binasında çok sayıda Türk Bayrağı, Atatürk posteri, Türkiye'den (İstanbul Üniversitesi, Denizli Belediye Başkanı, Ankara Anadolu Lisesi vb.) ve Belçikalı Türklerden gelen hediyeler, eski flamalar var .
Köyle ilgili Türk medyasında çıkan haberler ve televizyon programlarından sonra Türkiye'den yüzlerce mektup gelmiş Faymonville sakinlerine. Birçoğu ''evlenme teklifi''!. Kimi Faymonville'in adresini öğrenmek, kimi iş bulmak, kimi de yerleşmek için Faymonville'e ulaşmak istiyor. Faymonville’in Türk köyü olarak adlandırılması ile ilgili çeşitli rivayetler var.

Anlatılanlara göre 17. ve 18. yüzyılda Türk işgalinden zarar gören bölgelere yardım amacıyla para toplanırken Faymonville kasabası sakinleri para vermeyi reddetmiş ve bu sebeple ''Barbar Türklerin dostu ve Hristiyan toplumunun düşmanı'' olarak anılmışlar. Kendilerini cezalandıran Liege Prensi'ne kızan köylüler, kilise çanlarını susturup dua çağrısını ezan takliti yaparak gerçekleştirmeye başlamışlar. Köyün tanıtım belgelerine göre ise 716 yılında Faymonville köylüleri Haçlı seferlerine katılmayı reddettikleri için tarafsız kalmalarının bedelini ''Türk'' damgası yiyerek ödemişler.

Karnavala Almanya, Hollanda ve Belçika’dan Türkler de ilgi gösteriyor.

Kaynak :
http://www.binfikir.be/news/125/ARTICLE/5382/2010-02-10.html

MENEKŞE ҪAM ҪĺZGĺSĺYLE !..(TURQUIE)