vendredi 4 août 2023

Friedrich Engels

Friedrich Engels
ölümünün 128.yilinda ANISINA SAYGIYLA !..
Alman politik filozof ve komünist teorisyen.
Karl Marx’la beraber, Komünist Manifesto’yu (1848) yazarak komünist kuramın geliştirilmesinde önemli bir rol aldı.
Karl Marx hayatını kaybettikten sonra onun en önemli eseri Das Kapital'in son iki cildini tamamladı.
"İnsanın sömürüsünü insan tarafından yok edin , bir ulusun başka bir ulus tarafından sömürülmesi de ortadan kalkacaktır."
....
IN MEMORY OF Friedrich Engels
In the 128th anniversary of his death! ..
German political philosopher and communist theorist
.....
“Abolissez l'exploitation de l'homme par l'homme et vous abolissez l'exploitation d'une nation par une autre nation.”


 

mercredi 2 août 2023

KARDAS..Mizah dergisi (1995)
28 SENE ÖNCE.... ′Brüksel'de Fransizca/Türkçe
′ KARDAS" Mizah dergisi
"İlk Belgo-Türk hiciv dergisi ′′ KARDAS ′′ Şubat 1995 'ten itibaren Belçika' da grafik sanatçısı ve karikatürist İsmail Kızıl Doğan tarafından yayinlandi...
Türkçe ve Fransızca olan dergi usta Karikatürist Semih Balcıoğlu 'nun desteğiyle Brüksel' de A4 formatında yayinlaniyordu ve okuyuculara 6 sayfa Türkçe ve 6 sayfa Fransızca olarak sunuluyordu. Maalesef 13 sayı yayınlandıktan sonra, Belgo-Türk hiciv dergisinin macerası sona erdi..
Grafik tasarımcısı ve karikatürist İsmail Kızıl Doğan 1963. ' te İstanbul ' da doğdu. Belçika ' ya 13 yaşında ulaştı. Brüksel Güzel Sanatlar Akademisinde reklam ve iletişim eğitimi aldı. Yıllarca grafik tasarımcısı olarak çalıştıktan sonra 1995. 'ten itibaren kendi adına çalışmaya başladı. Kardaş ( Fransızca-Türkçe, iki yıl boyunca ) ve daha sonra da Kısa bir süreliğine " Komik.Kom "(Fransızca) brosür yayinladi
İsmail Kızıl Doğan'in karikatürleri Belçika yerel basınında ve diğer gönderilerde de yayınlandı. 2009 yılında Belgo-Türk Binfikir gazetesinde yayınlanan ′′ Obama ′′ karikatürü, Avrupa Basın Karikatür Yarışması finalisti ve 2009. Belgium Press Cartoons kataloğunda yer aldı , şu anda yarattığı Sanat Köşesi Derneği ' nde çizim, el yazısı ve karikatür sanatını sevdirmeye adadı."
.....
28 ANS DEJA..
Le premier magazine mensuel satirique belgo-turc " KARDAS " sera publié en Belgique par le graphiste et caricaturiste İsmail Kızıl Doğan à partir de février 1995 au prix de 40 Franc belge.
Avec le soutien du caricaturiste Semih Balcıoğlu, la publication satirique écrite en turc et en français, sera édité en format A4 à Bruxelles et proposera aux lecteurs 6 pages en turc et 6 pages en français. Malheureusement, après 13 numéros publiés, l’aventure du premier magazine mensuel satirique belgo-turc prendra fin.
Le graphiste et caricaturiste, İsmail Kızıl Doğan est né à Istanbul en 1963. Il est arrivé en Belgique à l'âge de 13 ans. Il a suivi une formation en publicité et communication à l'Académie des Beaux-Arts de Bruxelles. Après avoir travaillé comme graphiste pendant de nombreuses années, il a commencé à travailler pour son association artistique à partir de 1995. Il a publié les magazines humoristique Kardaş (franco-turc, pendant deux ans) et Komik.Kom (français) pendant une courte période.