KARIKATORIAL

KARIKATORIAL
Tanitim

dimanche 18 janvier 2015

" HEPIMIZ CHARLIE'YIZ " !..

CHARLIE HEBDO“ İLE DAYANIŞMA, SANATA VE ÖZGÜR DÜŞÜNCEYE YAPILAN SALDIRIYI KINAMA EYLEMİ


Bugün Istanbul Taksim de
" Nasrettin hoca'nin torunlari Karikatürcüler
"HEPIMIZ CHARLIE''YIZ " karikatürleriyle haykirdilar...
çizer dostlarimla beraber bende 3 metrelik pankart üzerine basilan Nasrettin hoca çizgimle orada idim...onur duydum..
Sagolasiniz çizgi dostlarim !
Iyiki varsiniz..


NASREDDİN HOCA’nın TORUNLARI KATİLLERİN PEŞİNDE.
Fransa’da, Charlie Hebdo mizah dergisine yapılan kanlı baskında
öldürülen 12 mizahcı ile beraber katledilen karikatürcü arkadaşlarımız
WOLINSKI, CABU, HONORE, TIGNOUS, CHARB için bugün buradayız.
Bu basın bildirisini ve canlı sergi performansını bizler aslında örgütümüz olan Karikatürcüler Derneği‘nin öncülüğünde yapmak isterdik.
Her birimiz dünya mizahının bir parçası olan NASREDDİN HOCA’nın torunları olarak,ellerimiz daima eli kanlı katillerin yakasında olacağını, bugün çizgilerimizle burada kamuoyuna ilan ediyoruz.
Daha önceki yıllarda dünyada ve ülkemizde faile meçhule uğrayan SABAHATTİN ALİ, ırkçı faşistlerce kaçırılarak öldürülen İBRAHİM GÜNGÖR, Madımak/SİVAS ta yakılarak katledilen ASAF KOÇAK, Filistinli Çizer NACİ El ALİ ile Şili‘de katledilen SANTIAGO NATTİNO’ya yapılan saldırılar CHARLİE HEBDO dergisi ile toplu katliama ulaştı. Karikatürcülere yönelik baskı, şiddet ve katliamlar ilk değildir. Anlaşılıyor ki son da olmayacaktır!..Saldırlara karşı çizerlerin kalemlerinden başka silahları halktan başka gücü yoktur.
Biz karikatürcüler çizgi emekçileriyiz. „Kurşun“ silahlarımızın namlusunda değil, kalemlerimizin ucundadır!!..
CHARLIE HEBDO’ya yapılan saldırı, çözümü şiddet ve terörde arayan ve uluslararası destek alan çarpık bir zihniyetin eylemidir. Bizler mizahın evrensel bir sanat olduğuna inanıyor ve farklılıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz. Bu hain saldırıda sıkılan kurşunların CHARLIE HEBDO‘ya değil, sanata ve özgür düşünceye sıkıldığını ilan ediyoruz.Basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülkeden 154. olan ülkemizin daha da geri düşeceğinden endişe etmekteyiz.Egemen güçlerin maşalarınca yapılan saldırıyla başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada sansür ve oto sansüre karşı var gücümüzle direneceğimizi mizahcılar ve karikatürcüler olarak ilan edİyoruz.
Ama, önce ÖZGÜRCE GÜLEBİLEN BİR TOPLUM istiyoruz !!!
NASRETTİN HOCA’NIN TORUNLARIAucun commentaire:

Enregistrer un commentaire