KARIKATORIAL

KARIKATORIAL
Tanitim

dimanche 13 février 2011

" INSANLIK YIKILMASIN" KARIKATUR SERGISI !..


Konumuz başbakan tarafından "ucube" olarak adlandırılan Mehmet
Aksoy'un "İnsanlık Anıtı" adlı heykeli ve yıkılması kararı.
Ocak Ayının ilk haftasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kars ziyareti sonrasında bu kentte bulunan İnsanlık Anıtı ile ilgili ‘ucube’ açıklaması yapması kabul edilebilir değil. Tarihi Kars Kalesine bakan Sukapı Mahallesinde Mehmet Aksoy tarafından 2006 yılında yapılmaya başlanan İnsanlık Anıtı estetik değerleri ve anlamı hiçe sayılarak haftalardır aşağılanmakta.

Başbakanın açıklamasına karşı tepkiler olduğu gibi İnsanlık Anıtı’nın çirkin taş bloklar olduğu, yıkılması gerektiği de sıklıkla ifade edildi. Yazılı ve görsel basında tartışmalar süre dursun, heykel için gerekli yıkım kararı Kars Belediye Meclisi tarafından çıkarıldı. Bugün Mehmet Aksoy hukuki mücadelesini sürdürüyor. Aksoy, Kars Belediye Meclisi tarafından alınan yıkım kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Erzurum İdare Mahkemesine dava açtı.

Biz Çizgili Muhabbet Karikatür Grubu olarak herşeyden önce Mehmet Aksoy’un emeğinin ve yasal mücadelesinin takipçisi ve savunucusuyuz. Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sanat eserini ‘ucube’ olarak tanımlamasını kaygı uyandırıcı buluyoruz. Heykelin yapılmaya başlandığı tarihten bugüne dek aldığı tehditleri, heykelin amacını zedelemeye çalışan tutum ve tavırları kınıyoruz. Biliyoruz ki İnsanlık Anıtı, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarından önce MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş’ın rencide edici sözleriyle de zarar görmüştü.

Sanata ve sanataçıya karşı alınan tutum bugün bizler için oldukça can sıkıcı. Sanatsal üretimlerimizin varlığı önünde büyük bir tehlike oluşturan bu düşünce yapısı ve tavıra karşı çizgilerimizle, renklerimizle yanıt verelim istedik.

Yıkım kararını kabul etmiyoruz.

İnsanlık Yıkılmasın!


ODTÜ Kütüphanesi Sergi Salonu
Tarih/Saat : lundi 14 février 2011 18:00..


Sergide Eseri Bulunan Çizerler:

Aslı Yücel
Atilla Atala
Beti Gül Umuroğlu
Coşkun Göle
Çiğdem Demir
Elgin Akpınar
Emre Yılmaz
Firuz Kutal
Günberk Gülderen
Hayati Boyacıoğlu
Hülya Erşahin
Levent Elpen
Mete Arif Tokmak
Muharrem Akten

Sergimize destekte bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve ODTÜ Güzel Sanatlar Topluluğuna teşekkür ediyoruz..

"çizgili muhabbet" grubu..

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire