KARIKATORIAL

KARIKATORIAL
Tanitim

vendredi 2 avril 2010

NEWS !...HABERLER !..

" EŞEK KUYRUĞU " !..


« NASRETTİN HOCA HEYKELİ’NE SAHİP ÇIKALIM "
İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR !

Binfikir Tiyatro Okulu öğrencilerinden oluşan Binfikir Oyuncuları, Brüksel´de, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü´nü kutlaması sırasaında "Saint Nicolas, Nasrettin Hoca ve Gülmeyen Kız" oyunu sonunda, oyunda Nasrettin Hoca’yı canlandıran Bünyamin Karahan isimli oyuncu Binfikir Oyuncuları adına “Brüksel’e heykeli dikilen Nasrettin Hoca’nın eşeğinin kuyruğu yaptırılsın” imza kampanyası başlattı. Karahan 3-4 yıl önce dikilen Hoca’nın heykelinin sahipsiz olmadığının gösterilmesi gerektiğini vurguladı ve Schaerbek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt’a verilmek üzere 3 dilli olarak kaleme alınan dilekçeyi imzaya açtı. Etkinlik sırasında 200’ü aşkın imzanın toplandığı kampanyaya Schaerbeek Belediye Meclisi Üyeleri Sadık Köksal(MR) ve Mahinur Özdemir(CDH) de destek verdi.
İmza kampanyasına çağrı metninde “Binfikir Oyuncuları Nasrettin Hoca’nın eşeğinin kuyruğunu yaptırmak için kolları sıvadı!

Brüksel’deki Türk toplumunun hoşögrü simgesi, “Eşekler Diyarı” Schaerbeek’in çeşitlilik abidesi Nasrettin Hoca heykelinin harap edilmiş “eşek kuyruğu”nun tekrar yapılması için Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt’ye verilmek üzere imza kampanyası başlatıyoruz!

2006’da Gallait, Vandermeersch ve Rubens sokakları kesişme noktasına dikilen ve sahipsiz bırakılan heykelimize sahip çıkıyoruz. Türk toplumu ve tüm hoşgörülü Brüksellilerin desteğini rica ediyoruz!

Schaerbeek’li Türklerin çoğunlukla göç ettiği Emirdağ’a sadece 100 kilometre uzaklıktaki Akşehir’in yetiştirdiği dünyaca ünlü filozof Nasrettin Hoca’nın, “Eşekler Diyarı” Schaerbeek’te sahipsiz kalması düşünülemezdi. Binfikir Oyuncuları, daha önce sahnede Saint Nicolas ile buluşturdukları ve kuyruk yapımı için söz verdikleri Hoca’nın eşeğine karşı sözlerini tutmak için imzanızı bekliyor.” denildi.

Dilekçe’de ise « Anadolu'nun dünyaya hediye ettiği önemli halk filozoflarından ve gülmece adamlarından Nasrettin Hoca'yı iyi tanıyanlardan birisiniz. Önemli oranda bir Türk nüfusunun yaşadığı Belediyeniz, Anadolu'nun hoşgörü simgesi olan Hoca'yı Schaerbeek'te (Gallait, Vandermeersch ve Rubens sokaklarının keşiştiği yerde) heykelini dikerek Belcikalılarla tanıştırdı. Ancak heykelin dikilişinden çok kısa bir süre sonra Hoca'nın eşeğinin kuyruğu kopartıldı ve uzun süredir de bu konuda hiçbir şey yapılmıyor.

Belediyenizi ünlü filozofun eşeğinin kuyruğunu yaptırmak üzere bir an önce harekete geçmeye çağırıyoruz. Nasrettin Hoca'ya gereken saygıyı göstereceğinizi umuyor, çabalarınız için şimdiden teşekkür ediyoruz.” deniliyor.

Brüksel Hükümeti’nde kültürden de sorumlu olan Bakan Emir Kır, Binfikir Oyuncuları’nın başlattığı kuyruk kampanyasının Schaerbeek Belediyesi tarafından incelenip kendilerine sunulması halinde konuyla ilgileneceğini söyledi. Bakan Kır, “Hoca’nın heykelinin Belçika hava koşullarına uygun bir metaryelden yine Belçika’da yaşayan sanatçılar tarafından yapılmasının çok daha uygun olacağını” belirtti. Schaerbeek Belediye Meclisi Üyesi Sadık Köksal konuyu inceleyip takipcisi olacaklarını ve dosyayı Kır’a ileteceklerini söyledi ve « Bakan Kır ile konuyu etkinlik sırasında kısaca görüştük. Kendilerine heykelin Belçika hava koşullarına daha uygun bir maddeden yapılması gerektiğini söyledim. Dilekçenizi bir dosya haline getirip Bakan Kır’a sunacağız” dedi.

Binfikir Oyuncuları’nın imza kampanyası’na destek çağrı metni ve dilekçe metni:

SCHAERBEEK’TEKİ NASRETTİN HOCA HEYKELİNİN EŞEĞİNE KUYRUĞUNU GERİ VERMEK İÇİN BAŞLATTIĞIMIZ İMZA KAMPANYAMIZI DESTEKLEYİN!

Binfikir Oyuncuları Nasrettin Hoca’nın eşeğinin kuyruğunu yaptırmak için kolları sıvadı! Brüksel’deki Türk toplumunun hoşögrü simgesi, “Eşekler Diyarı” Schaerbeek’in çeşitlilik abidesi Nasrettin Hoca heykelinin harap edilmiş “eşek kuyruğu”nun tekrar yapılması için Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt’ye verilmek üzere imza kampanyası başlatıyoruz!

2006’da Gallait, Vandermeersch ve Rubens sokakları kesişme noktasına dikilen ve sahipsiz bırakılan heykelimize sahip çıkıyoruz. Türk toplumu ve tüm hoşgörülü Brüksellilerin desteğini rica ediyoruz!

Schaerbeek’li Türklerin çoğunlukla göç ettiği Emirdağ’a sadece 100 kilometre uzaklıktaki Akşehir’in yetiştirdiği dünyaca ünlü filozof Nasrettin Hoca’nın, “Eşekler Diyarı” Schaerbeek’te sahipsiz kalması düşünülemezdi. Binfikir Oyuncuları, daha önce sahnede Saint Nicolas ile buluşturdukları ve kuyruk yapımı için söz verdikleri Hoca’nın eşeğine karşı sözlerini tutmak için imzanızı bekliyor.

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire